Zapraszamy na jesienną edycję Targów Pracy NETWORKPOWER, które odbędą się 16 października 2025 roku na Politechnice Rzeszowskiej (godz. 9:00-15:00).

Więcej informacji na stronie organizatora Networkpower 2025.

PUT Absolvent's Day 2025

PUT Absolvent’s Day 2025

Centrum Praktyk i Karier PP oraz Politechnika Innowacje Sp. z o.o., zaprasza w mury Politechniki Poznańskiej na PUT Absolvent’s Day 2025
Wydarzenie odbędzie się w dniu 5 czerwca 2025 r., w godzinach 9:00 – 15.00 w Centrum Wykładowo – Konferencyjnym PP, przy ul. Piotrowo 2 w Poznaniu.

PUT Absolvent’s Day to event przygotowany dla studentów i absolwentów Politechniki Poznańskiej. Organizowany jest po to, by ułatwić studentom kończącym naukę, wejście na rynek pracy. Wydarzenie ma charakter targów, gromadzi firmy, które dysponują ofertami zatrudnienia dla absolwentów Politechniki Poznańskiej.

Podczas tegorocznego PUT Absolvent’s Day, Politechnika Poznańska będzie gościć 30 firm z różnych branż, m.in. motoryzacyjnej, informatycznej, budowlanej, automatycznej, telekomunikacyjnej, finansowej, FMCG oraz wielu innych. Różnorodność branż pozwoli studentom na wybranie najbardziej dogodnej firmy, w której będą mogli rozwijać siebie i swoje umiejętności w przyszłym miejscu pracy. Wzorem lat ubiegłych, tego dnia, odbywać się będą na terenie uczelni, Dni Dydaktyki, organizowane przez Samorząd Studentów PP.

Jak co roku, na odwiedzających czekać będzie mnóstwo atrakcji. Wystawcy przygotowali loterie, konkursy, poczęstunki oraz mnóstwo gadżetów.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do skorzystania z okazji na zapoznanie się z wymaganiami rynku pracy, porozmawiania z przedstawicielami firm w niezobowiązującej atmosferze i być może znalezienia swojej wymarzonej pracy.

PUT Absolvent’s Day 2025 już 5 czerwca w centrum Wykładowo – Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie PUT Absolvent’s Day 2025

Dzień Automatyka

Dzień Automatyka obchodzony jest 19 marca i ma na celu podkreślenie roli automatyków w rozwoju technologii i przemysłu. Jest to święto inżynierów, naukowców i techników zajmujących się automatyzacją procesów w różnych gałęziach gospodarki. W Polsce obchodzone jest głównie w środowiskach akademickich i branżowych.

Automatyka – kluczowa dziedzina inżynierii

Automatyka to dziedzina nauki i techniki zajmująca się sterowaniem procesami bez bezpośredniego udziału człowieka. Jej rozwój umożliwił znaczną poprawę efektywności i bezpieczeństwa w przemyśle, energetyce, transporcie i wielu innych sektorach.

Zastosowania automatyki

Automatyka znajduje zastosowanie w różnych obszarach:

Nowoczesne technologie w automatyce

Współczesna automatyka wykorzystuje sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe oraz Internet Rzeczy (IoT). Coraz większe znaczenie mają cyfrowe bliźniaki, które pozwalają na symulowanie działania maszyn i systemów w środowisku wirtualnym.

Automatyka a robotyka

Choć automatyka i robotyka są ściśle powiązane, różnią się zakresem. Automatyka koncentruje się na sterowaniu procesami, a robotyka zajmuje się projektowaniem i budową robotów. Obie dziedziny współpracują, np. w przemyśle 4.0, gdzie inteligentne roboty wykonują skomplikowane zadania.

Wyzwania i przyszłość automatyki

Automatyka rozwija się dynamicznie, ale stoi też przed wyzwaniami. Do najważniejszych należą cyberbezpieczeństwo systemów sterowania, integracja sztucznej inteligencji oraz dostosowanie technologii do zmieniających się potrzeb przemysłu i społeczeństwa.

Dzień Automatyka to okazja do popularyzacji tej dziedziny i docenienia wkładu inżynierów w rozwój nowoczesnych technologii. Organizowane są konferencje, warsztaty i spotkania branżowe, które sprzyjają wymianie wiedzy i doświadczeń.

Dzień Liczby π obchodzony jest 14 marca. Data ta wynika z amerykańskiego formatu zapisu daty (3/14), co odpowiada pierwszym trzem cyfrom liczby π (3,14). Święto zostało zapoczątkowane w 1988 roku przez Larry’ego Shawa, pracownika Exploratorium w San Francisco.

Matematyczne właściwości liczby π

Liczba π to stosunek obwodu koła do jego średnicy. Jest liczbą niewymierną, co oznacza, że jej rozwinięcie dziesiętne jest nieskończone i nieokresowe. Znana jest od starożytności, a jej przybliżenia stosowali Babilończycy i Egipcjanie.

Zastosowania w nauce i technice

Liczba π pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. Jest kluczowa w geometrii kołowej, analizie matematycznej, mechanice falowej oraz w inżynierii. Wykorzystywana jest również w astronomii, informatyce i teorii liczb.

Ciekawostki związane z liczbą π

Rekord świata w zapamiętywaniu cyfr liczby π wynosi ponad 70 000 znaków. W 2019 roku obliczono jej wartość do 31,4 biliona miejsc po przecinku. Wśród matematyków popularne są konkursy na recytację rozwinięcia dziesiętnego tej liczby.

Obchody i tradycje

Podczas obchodów Dnia Liczby π organizowane są wykłady, konkursy matematyczne i zabawy logiczne. Popularne jest również pieczenie i jedzenie ciasta (ang. pie), co wynika z gry słów. Wiele instytucji edukacyjnych zachęca uczniów do poznawania właściwości tej niezwykłej liczby.

Inne związane daty

W Europie niektórzy obchodzą Dzień Liczby π 22 lipca. Wynika to z przybliżenia 22/7, które jest często używane w matematyce. Ponadto 14 marca to także dzień urodzin Alberta Einsteina, co dodaje świętu naukowego znaczenia.

Targi Pracy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbędą się w dniu 14 maja 2025 roku w godzinach 10:00 – 14:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM, przy ul. Oczapowskiego 12B w Olsztynie.

Więcej informacji na Facebooku organizatora: Biura Karier UWM

Politechnika Częstochowska serdecznie zaprasza do udziału w Targach Pracy, które odbędą się w dniu 15.04.2025 r. w godz. 10:00 – 14:00 w Hali Sportowej „Politechnik” al. Armii Krajowej 23/25.

Więcej informacji na stronie organizatora: Biura Karier Politechniki Częstochowskiej

W dniach 15-16 kwietnia 2025 roku w godzinach 9:00 – 14:00 w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej odbędą się dwa wyjątkowe wydarzenia targowe – Lubelski Dzień IT oraz Electric Day.

Więcej informacji na stronie organizatora: Biura Karier Politechniki Lubelskiej

22. Środkowopomorskie Targi Pracy GlobalLogic Job Fair odbędą się 10 kwietnia 2025 roku w godzinach 10:00 – 14:00 w Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie.

Więcej informacji na stronie organizatora: Biura Karier i Promocji Edukacji Politechniki Koszalińskiej

Targi Pracy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu organizowane pod hasłem „UPPoluj pracę” odbędą się w dniu 9 kwietnia 2025 r. między 10:00 a 14.00 na terenie Hali Maszyn Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej.

Więcej informacji na stronie organizatora: Biura Karier Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Targi Pracy JOB SPOT odbędą się 8 kwietnia 2025 w godzinach 10:00 – 15:00 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu w Budynku Głównym przy al. Niepodległości 10.

Więcej informacji na stronie organizatora: Biura Karier i Absolwentów