126 lat temu Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie ogłosili odkrycie radu

126 lat temu

26 grudnia 1898 roku Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie ogłosili odkrycie radu – nowego pierwiastka promieniotwórczego. Wydarzenie to było wynikiem długotrwałych badań nad minerałem zwanym blendą uranową, z którego naukowcy wcześniej wyodrębnili również polon. Rad, o liczbie atomowej 88 i symbolu chemicznym Ra, wyróżniał się niezwykle silnym promieniowaniem.

Proces izolacji radu wymagał przetworzenia kilku ton blendy uranowej, co podkreślało determinację i wyjątkową precyzję badawczą małżeństwa Curie. Pierwiastek został zidentyfikowany na podstawie swoich unikalnych właściwości fizycznych, w tym intensywnej luminescencji oraz zdolności do jonizacji powietrza.

Odkrycie radu miało daleko idące konsekwencje naukowe i praktyczne. Przyczyniło się do rozwoju teorii promieniotwórczości, wyjaśniającej zjawiska rozpadu atomów, co zapoczątkowało rewolucję w fizyce jądrowej. Rad znalazł zastosowanie w medycynie, szczególnie w terapii nowotworów, a także w przemyśle – choć później jego wykorzystanie ograniczono z powodu ryzyka związanego z promieniowaniem.

Dzięki odkryciu radu Maria Skłodowska-Curie zdobyła uznanie międzynarodowe, co w 1911 roku zaowocowało przyznaniem jej Nagrody Nobla z chemii. Rola tego pierwiastka w badaniach nad strukturą atomu uczyniła z niego symbol przełomu naukowego na przełomie XIX i XX wieku.