Poradnik jak szukać dobrego pracodawcy.
Dobra praca = dobry pracodawca?
Szukanie nowej, ciekawej pracy nie sprowadza się tylko do analizy wymagań i przewidywanego zakresu obowiązków. Choć są one kluczowym elementem każdej rekrutacji to zanim zdecydujemy się na udział w niej pod lupę bierzemy zawsze pracodawcę. Warto przed podjęciem decyzji zastanowić się czego oczekujemy od przyszłego pracodawcy i czy jest on w stanie nam to zapewnić w zamian za naszą pracę. Nie zawsze będzie nam zależało wyłącznie na dobrym wynagrodzeniu. W grę wchodzi tu także zdobycie nowego doświadczenia, uprawnień lub pokonanie niezbędnego szczebla naszej kariery.
Poszukiwania Świętego Graala – czy istnieje pracodawca idealny?
Każdy z nas ma swoją wizję pracodawcy idealnego. Każdy z nas inaczej go scharakteryzuje, na co innego będzie zwracać uwagę. Dla jednego będą to przede wszystkim oferowane przez pracodawcę warunki finansowe, dla innego istotniejsza będzie organizacja i atmosfera w pracy. Ten sam pracodawca, choćby ze względu na lokalizację swojej siedziby, dla jednego będzie bardzo atrakcyjny, a dla drugiego nie do zaakceptowania. I co to znaczy pracodawca? Formalnie jest to firma, która nas zatrudnia, lecz w rzeczywistości patrzymy na pracodawcę poprzez pryzmat naszych przełożonych. To oni podejmują decyzje nas dotyczące i to oni mają największy wpływ na nasze postrzeganie firmy jako pracodawcy. Nie każdy pracownik w firmie ma tych samych przełożonych. I oto mamy kolejny powód różnego postrzegania pracodawcy. Nie dajmy się zatem zwieść docierającym do nas opiniom.
Co człowiek to opinia
W internecie krąży mnóstwo informacji o pracodawcach. Niektóre są negatywne, niektóre neutralne, a niektóre pozytywne. Którym wierzyć? Negatywne opinie mogą rzeczywiście wiernie oddawać charakter pracodawcy, co jednak jeśli są nierzetelne i więcej mówią o frustracji ich anonimowego autora? Pozytywne też nie muszą być wiarygodne. Pamiętajmy o wszechobecnym marketingu i rozbudowanych zespołach, których jedynym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy. Kierujmy się zdrową zasadą, że najrozsądniej jest wierzyć tylko tym opiniom, które jesteśmy w stanie osobiście zweryfikować i to z kilku źródeł.
Rola BDI
Jako konsultanci Banku Danych o Inżynierach od lat prześwietlamy rynek pracy analizując każdą informację. Dzięki dostępowi do nigdzie nie publikowanych wiarygodnych opinii, dysponujemy bezcenną wiedzą o pracodawcach. Zawsze wiedza ta poddawana jest weryfikacji pod kątem rzetelności oraz źródła pochodzenia. Ważnym aspektem jest również aktualność posiadanych informacji, gdyż opinia, niezależnie czy jest zła, czy dobra, zawsze może ulec zmianie. Dlatego też dokładamy wszelkich starań by udostępniane przez nas oferty pracy pochodziły wyłącznie od dobrych pracodawców.
Wyrób sobie własną opinię
Oprócz głębokiej analizy opinii innych, warto pamiętać, że istnieje również bardzo dobry sposób weryfikacji pracodawcy zapisany w Kodeksie Pracy. Mowa tutaj o podjęciu pracy na okres próbny. Bardzo często umowa o pracę zawierana na okres próbny mylnie utożsamiana jest z wyłącznie z testowaniem pracownika przez pracodawcę. Okres próbny działa w obydwie strony. Pracownik ma prawo i powinien z niego zdecydowanie korzystać, aby w tym czasie pilnie przyglądać się pracodawcy. Jeśli tego nie zrobi, nie ma prawa winić potem nikogo, gdy dozna rozczarowania.
Twoje zdanie też się liczy.
Każde źródło informacji o pracodawcy jest cenne. Ważne jest by nie było anonimowe i nie opierało się tylko na zasłyszanych opiniach. Dlatego też bardzo istotna jest wzajemna wymiana ocen pomiędzy zarówno byłymi jaki obecnymi pracownikami danego pracodawcy. W serwisie BDI możesz zarówno sprawdzić ocenionych już pracodawców jak i sam wyrazić swoje zdanie na ich temat. Wypowiedzieć można się jedynie na temat pracodawców, z którymi miało się do czynienia. Zaloguj się w Błękitnej Strefie i oceń ich w swojej ankiecie.