EMC Engineer

Klient Banku Danych o Inżynierach projektuje, produkuje i zajmuje się serwisem systemów i podzespołów sterujących dla silników lotniczych i przemysłowych, turbin i innych urządzeń wytwarzających energię.

Wymagania:

  • Bachelor of Science degree in Electrical Engineering or related field
  • Minimum one year work experience in electrical or EMC engineering desired
  • Should understand basics of EMC principles and underlying Physics
  • Operate test equipment like oscilloscope, power supplies, multi-meters etc.
  • English language skills
  • Ability to do practical tasks like soldering, wiring etc.
  • Ability to effectively operate in a team environment
  • Desire and interest in continuously learning within the EMC discipline
  • Solid verbal and written communication skills
  • Effective time management skills

Zakres obowiązków:

  • Executing and supporting EMC testing
  • Test setup preparation
  • Support EMC test plans & procedures
  • Create internal laboratory procedures
  • Maintenance of laboratory equipment
  • Evaluation of products relative to EMC performance
  • Participating/Support in analyzing EMC requirements with regards to the design and verification requirements
  • Participating/Support in design reviews to ensure products cover EMC requirements
  • Co-operate with development teams with problem solving

  • Stable employment within a growing and dynamic international team
  • Challenging national and international projects
  • A total rewards package, that includes: private health insurance, accidental insurance, foreign languages courses, Multisport card, company performance bonus program

Miejsce podjęcia pracy

okolice Krakowa

pełny etat

Rodzaj umowy

umowa o pracę

Wyjazdy

praca stacjonarna