Kalenderz inżyniera

Nadchodzące:
IV Targi Pracy Networkpower 2025 na Politechnice Rzeszowskiej

Zapraszamy na jesienną edycję Targów Pracy NETWORKPOWER, które odbędą się 16 października 2025 roku na Politechnice Rzeszowskiej (godz. 9:00-15:00).

Więcej informacji na stronie organizatora Networkpower 2025.

Pozostałe:
150 lat temu Władysław Małachowski wynalazł rolowany papier negatywowy

150 lat temu

25 czerwca 1875 w The British Journal of Photography ukazał się artykuł o tym jak zastosować rolowany papier negatywowy zamiast szklanych płyt w fotografii, podpisany przez Leona Warnerke.

Pod tym nazwiskiem kryje się postać polskiego inżyniera Władysława Małachowskiego, który po upadku powstania styczniowego, zmuszony do emigracji, osiedlił się w Londynie. Niestety, już do końca życia posługiwał się wyłącznie przybranym nazwiskiem, które można często spotkać w fachowej literaturze fotograficznej.

Rolowany papier negatywowy

W 1875 roku zbudował aparat, w którym zastosował kasetę zwojową z papierem negatywowym umożliwiającą zrobienie aż 100 zdjęć. 13 lat później powstał wzorowany na jego pomyśle pierwszy amatorski aparat fotograficzny Kodak.

Sensytometr

Innym wkładem Małachowskiego w rozwój fotografii był stworzony przez niego w 1881 roku sensytometr – pierwsze narzędzie do pomiaru światłoczułości. Przez kolejnych 20 lat czułość materiałów negatywowych była podawana w 25 stopniowej skali Warnerkego. To on stworzył podwaliny o dzisiejszej skali ISO.

Rewolucja w fotografii

Małachowski zrewolucjonizował fotografię – roll-on papier i systemy kasetowe stały się podstawą nowoczesnej fotografii amatorskiej, a jego metoda suszenia emulsji i pomiar czułości odegrały istotną rolę w standardach branżowych

Entuzjastom smartfonów warto przypomnieć jego słowa z 1885 r.:

„Nowoczesny fotograf nie lubi skomplikowanych manipulacji. Jeśli jakiś dobry geniusz zrealizowałby marzenia nowoczesnego entuzjasty fotografii, aparat fotograficzny przedstawiałby coś na kształt tabakiery…”

144 lata temu odbył się pokaz okrętu podwodnego Drzewieckiego

144 lata temu

23 czerwca 1881 roku na Srebrnym Jeziorze w Gatczynie, niedaleko Petersburga, odbył się pierwszy publiczny pokaz okrętu podwodnego skonstruowanego przez polskiego inżyniera Stefana Drzewieckiego. Wydarzenie miało charakter oficjalny i zgromadziło wielu przedstawicieli carskiego dworu, w tym cara Aleksandra III. Pokaz był ważnym momentem w rozwoju techniki morskiej w Rosji i całej Europie.

Okręt Drzewieckiego miał cylindryczny kształt i mierzył około 5 metrów długości. Jednostka przeznaczona była dla jednej osoby, która obsługiwała napęd ręczny – śrubę poruszaną za pomocą korby. System balastowy umożliwiał kontrolowane zanurzenie i wynurzenie. Wnętrze wyposażono w rezerwuar sprężonego powietrza, co zapewniało krótkotrwałe przebywanie pod wodą. Sterowanie odbywało się za pomocą prostych sterów poziomych i pionowych.

Pokaz okrętu Drzewieckiego

W trakcie pokazu okręt zanurzył się zgodnie z planem, wykonał kilka manewrów pod wodą i bezpiecznie powrócił na powierzchnię. Publiczność była pod wrażeniem precyzji działania urządzenia. Reakcje obecnych, w tym oficjeli wojskowych i naukowców, były bardzo pozytywne. Pokaz uznano za dowód skuteczności nowej technologii oraz potwierdzenie kompetencji wynalazcy.

Wkrótce po pokazie rosyjska marynarka wojenna zleciła budowę kolejnych egzemplarzy według projektu Drzewieckiego. Każdy z nich był udoskonalany – wprowadzono m.in. napęd elektryczny, co znacznie zwiększyło możliwości operacyjne jednostek. Z czasem okręty podwodne stały się poważnym elementem strategii wojsk morskich.

Dalsze prace

Demonstracja z 1881 roku miała ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju okrętów podwodnych. Pokazała, że możliwe jest praktyczne wykorzystanie tego typu jednostek w działaniach wojennych i rozpoznawczych. Drzewiecki, jako konstruktor i innowator, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu nowoczesnej inżynierii morskiej.

Po sukcesie w Gatczynie Drzewiecki kontynuował badania nad techniką napędową i lotnictwem. Opracował m.in. nowe modele śrub okrętowych oraz analizował opór cieczy. Jego wkład w rozwój hydrodynamiki i aerodynamiki został doceniony przez środowiska naukowe w Rosji i Europie.

Pokaz w Gatczynie był nie tylko prezentacją nowego wynalazku, ale również symbolem przejścia od eksperymentów do praktycznych zastosowań inżynierii podwodnej. To wydarzenie na trwałe zapisało się w historii techniki jako przykład wizji, odwagi i skuteczności działania.

PUT Absolvent’s Day 2025

PUT Absolvent's Day 2025

PUT Absolvent's Day 2025

Centrum Praktyk i Karier PP oraz Politechnika Innowacje Sp. z o.o., zaprasza w mury Politechniki Poznańskiej na PUT Absolvent's Day 2025
Wydarzenie odbędzie się w dniu 5 czerwca 2025 r., w godzinach 9:00 - 15.00 w Centrum Wykładowo – Konferencyjnym PP, przy ul. Piotrowo 2 w Poznaniu.

PUT Absolvent’s Day to event przygotowany dla studentów i absolwentów Politechniki Poznańskiej. Organizowany jest po to, by ułatwić studentom kończącym naukę, wejście na rynek pracy. Wydarzenie ma charakter targów, gromadzi firmy, które dysponują ofertami zatrudnienia dla absolwentów Politechniki Poznańskiej.

Podczas tegorocznego PUT Absolvent’s Day, Politechnika Poznańska będzie gościć 30 firm z różnych branż, m.in. motoryzacyjnej, informatycznej, budowlanej, automatycznej, telekomunikacyjnej, finansowej, FMCG oraz wielu innych. Różnorodność branż pozwoli studentom na wybranie najbardziej dogodnej firmy, w której będą mogli rozwijać siebie i swoje umiejętności w przyszłym miejscu pracy. Wzorem lat ubiegłych, tego dnia, odbywać się będą na terenie uczelni, Dni Dydaktyki, organizowane przez Samorząd Studentów PP.

Jak co roku, na odwiedzających czekać będzie mnóstwo atrakcji. Wystawcy przygotowali loterie, konkursy, poczęstunki oraz mnóstwo gadżetów.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do skorzystania z okazji na zapoznanie się z wymaganiami rynku pracy, porozmawiania z przedstawicielami firm w niezobowiązującej atmosferze i być może znalezienia swojej wymarzonej pracy.

PUT Absolvent's Day 2025 już 5 czerwca w centrum Wykładowo – Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie PUT Absolvent's Day 2025

Targi Pracy Politechniki Białostockiej

Zapraszamy również na Targi Pracy, które odbędą się 22 maja 2025 roku w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.

Organizatorem jest Biuro Karier i Współpracy z Absolwentami PB

Więcej informacji już wkrótce.

Targi Pracy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Targi Pracy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbędą się w dniu 14 maja 2025 roku w godzinach 10:00 - 14:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM, przy ul. Oczapowskiego 12B w Olsztynie.

Więcej informacji na Facebooku organizatora: Biura Karier UWM

Targi Pracy na Politechnice Lubelskiej

W dniach 15-16 kwietnia 2025 roku w godzinach 9:00 - 14:00 w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej odbędą się dwa wyjątkowe wydarzenia targowe – Lubelski Dzień IT oraz Electric Day.

Więcej informacji na stronie organizatora: Biura Karier Politechniki Lubelskiej

September 2024

Chcesz dodać wydarzenie do Kalendarza Inżyniera? Masz ciekawe informacje dla inżynierów? Skontaktuj się z nami.