Kalenderz inżyniera
Pozostałe:
14 marca 2025
14 marca 1879 roku w Ulm w Królestwie Wirtembergii (obecnie Niemcy) urodził się Albert Einstein. Jego rodzina była żydowskiego pochodzenia, a ojciec Hermann Einstein prowadził firmę elektrotechniczną. Młody Albert wykazywał zainteresowanie matematyką i naukami ścisłymi już od najmłodszych lat. Wbrew powszechnemu mitowi, nie miał problemów z nauką w dzieciństwie.
Studia i pierwsze prace naukowe
Einstein studiował na Politechnice w Zurychu, gdzie uzyskał dyplom nauczyciela matematyki i fizyki w 1900 roku. Początkowo miał trudności ze znalezieniem pracy akademickiej, więc podjął zatrudnienie w Urzędzie Patentowym w Bernie. To tam w 1905 roku opublikował cztery przełomowe prace naukowe, w tym teorię względności.
Teoria względności i słynne równanie
Najbardziej znanym osiągnięciem Einsteina jest szczególna teoria względności, która zmieniła sposób postrzegania czasu i przestrzeni. Wzór E=mc2 stał się jednym z najsłynniejszych równań w historii nauki. W 1915 roku Einstein sformułował ogólną teorię względności, która wyjaśnia grawitację jako zakrzywienie czasoprzestrzeni.
Nagroda Nobla i dalsza kariera
W 1921 roku Einstein otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Jego teorie miały ogromny wpływ na rozwój fizyki kwantowej i kosmologii. W latach 30. musiał opuścić Niemcy z powodu dojścia Hitlera do władzy. Przeniósł się do USA, gdzie pracował na Uniwersytecie Princeton.
Zaangażowanie społeczne i polityczne
Einstein był pacyfistą i humanistą. W 1939 roku współpodpisał list do prezydenta Roosevelta, ostrzegający przed możliwością budowy bomby atomowej przez Niemcy. Choć nie brał udziału w Projekcie Manhattan, jego prace teoretyczne przyczyniły się do rozwoju fizyki jądrowej.
Albert Einstein zmarł 18 kwietnia 1955 roku w Princeton. Jego osiągnięcia zmieniły oblicze nauki i nadal inspirują kolejne pokolenia badaczy. Był nie tylko genialnym fizykiem, ale także symbolem dociekliwości i niezależnego myślenia.
13 marca 2025
Biuro Karier i Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa serdecznie zapraszają na TargOiOwisko, czyli Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się 13 marca 2025 r. w godzinach 10:00 – 14:00 w budynku WIMiO (parter i I piętro, budynek nr 30).
Więcej informacji na stronie organizatora: Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa
12 marca 2025
12 marca 2025 r. zapraszamy do udziału w Targach Pracy organizowanych przez Samorząd Studentów i Biuro Karier Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Lokalizacja: Obiekty Sportowe SGGW
Więcej informacji na stronie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
12 marca 2025
26 TARGI PRACY POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ
12 marca, od 9:00 do 15:00, Politechnika Poznańska zaprasza do swojego Centrum Wykładowego, przy ul. Piotrowo 2 w Poznaniu, na doroczne, tym razem już 26-te Targi Pracy. Organizatorami wydarzenia będą Centrum Praktyk i Karier Politechniki Poznańskiej oraz spółka Politechnika Innowacje.
Pierwsze Targi Pracy na Politechnice Poznańskiej zorganizowano w 1996 r. Ciesząc się wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród poznańskiej społeczności akademickiej, oraz wśród przedstawicieli przemysłu, stały się jednym z największych wydarzeń organizowanych na Politechnice Poznańskiej.
Podczas tegorocznego dnia targowego Politechnika Poznańska ugości ponad 90 firm z różnych branż, m.in. motoryzacyjnej, informatycznej, budowlanej, automatycznej, telekomunikacyjnej, lotniczej, finansowej, FMCG oraz wielu innych. Różnorodność branż pozwoli studentom na wybranie najbardziej dogodnej firmy, w której będą mogli rozwijać siebie i swoje umiejętności podczas praktyk, stażu lub też w przyszłym miejscu pracy.
Więcej szczegółów na stronach: Centrum Praktyk i Karier Politechniki Poznańskiej a także na Facebooku
11 marca 2025
Biuro Karier Politechniki Wrocławskiej wraz z Fundacją Manus zapraszają do udziału w wiosennej edycji Akademickich Targów Pracy, które odbędą się w formie stacjonarnej w budynku C-13 przy Wyb. S. Wyspiańskiego 23-25 we Wrocławiu.
Targi odbędą się w dniach 11-12 marca 2025 r.
11 marca 2025 r. dzień dedykowany studentom i absolwentom kierunków inżynierskich
12 marca 2025 r. dzień dedykowany studentom i absolwentom kierunków inżynierskich oraz IT
Godziny trwania targów 9.00 – 15.00
Więcej informacji znajdziesz na stronie: akademickietargipracy.pl
11 marca 2025
Inżynierskie Targi Pracy odbędą się w dniach 11 i 12 marca 2025 roku w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej codziennie od 09:00 do 16:00.
Więcej informacji na stronie: targipracy.org.pl